43-100 Tychy ul. Budowlanych 94
tel. / fax: 32 327-78-77

Psychoterapia

Wyniki badań wskazują, iż na dolegliwości nerwicowe, depresyjne i zaburzenia osobowościowe cierpi ok. 30 % ludzi dorosłych. Nerwica często mylona jest z „nerwowością” lub „chorymi nerwami”. W rzeczywistości nerwica nie jest schorzeniem neurologicznym lecz chorobą spowodowaną konfliktami psychicznymi, najczęściej nie do końca uświadamianymi sobie. Siła tych konfliktów przejawia się w bardzo różny sposób, nieraz do złudzenia przypominając objawy innych chorób, np.: różnego rodzaju bóle, duszności, zawroty głowy, drętwienia, czy mrowienia. Może też przejawiać się zaburzeniami przeżywania i myślenia, jak: lęki, przygnębienie, depresyjne nastroje, natrętne myśli. Nerwica nie jest chorobą ciała, lecz "chorobą przeżywania” – co przekłada się na sposób jej leczenia. Prawidłowym sposobem leczenia jest psychoterapia. Jest to jedyna przyczynowa i najbardziej skuteczna metoda leczenia zaburzeń nerwicowych i problemów osobowościowych. Leczenie psychoterapią polega na likwidowaniu zaburzeń i ich objawów poprzez docieranie do przyczyn ich powstania, a następnie korektywnym przepracowywaniu ich w psychice i w realnym życiu pacjenta.

Tak jak wiele jest fałszywych przekonań na temat nerwic np., że z nerwicą trzeba się pogodzić, nie da się jej wyleczyć, lub wystarczy się uspokajać lekami, ziołami, afirmacjami, tak i wiele jest „mitów” na temat psychoterapii (np. że psychoterapia to udzielanie dobrych rad, że psychoterapeutą może być każdy kto sam miał jakieś problemy, ukończył jakiś kurs czy trening zachowań).

Psychoterapeutą zostaje najczęściej psycholog kliniczny lub lekarz psychiatra po przejściu wieloletniego szkolenia z psychoterapii, zakończonego egzaminem i uzyskaniem Certyfikatu Psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego lub Licencji Psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Lecząc się psychoterapią należy zwrócić uwagę czy osoba ją prowadząca posiada odpowiednie kwalifikacje.

Oprócz leczenia nerwic, psychoterapeuci Ośrodka specjalizują się w psychoterapii depresji, zaburzeń osobowości, w tym tzw. zaburzeń z pogranicza.

Kontakt

Gabinet Psychologiczno – Psychoterapeutyczny
Psychoterapeutyczny Ośrodek Leczenia Nerwic
i Promocji Zdrowia Psychicznego


ul. Budowlanych 94
43-100 Tychy


Ośrodek czynny:
Poniedziałek – Piątek: 09.00– 20.00
Rejestracja osobista lub telefoniczna od godz. 13.00 do 16.00
(z wyjątkiem czwartków) tel. 32 327 78 77
oraz kom: 602 73 80 37, kom: 601 48 81 18
Pacjenci są przyjmowani po wcześniejszej rejestracji.